GYÓGYÁSZAT
Kezelések
01- Gyógyvizes gyógymedence
A gyógyvíz lazító és regeneráló tulajdonságát kihasználva a gyógyvizes gyógymedencéket mozgásszervi megbetegedések, krónikus ízületi gyulladások kezelésére, idegi kimerültség csökkentésére, depressziós állapotok oldására használjuk.
A 01-es kódszámú medencefürdős kezelést az OEP támogatja. A fürdőkúrát (ami 15 alkalmat foglal magában) csak előzetes szakorvosi vizsgálat után szabad elkezdeni. Egy medencefürdő kezelés általában 20-40 perces időtartammal javasolt. 1 óránál hosszabb időn túl a fürdőkezelés mindenkinek ellenjavallott.
A medencébe való bejutást a mozgáskorlátozottak számára betegbeemelő segíti.
Javallatok, indikációk:
- gerinc és végtagízületek degeneratív megbetegedései
- psoriasis
- nőgyógyászati gyulladások
- idült gyulladások
- ízületi izzadmányok
- szív- és keringési megbetegedések
- mozgásszervi megbetegedések megelőzése, rehabilitációja
- műtétek utókezelése
Ellenjavallatok, kontraindikációk:
- pitvarfibrillatiós arrythmia
- gyakori angiopathia
- cardialis infarktus után 3 hónapig
- cardialis dekompenzáció
- magas vérnyomás 180/120 Hgmm feletti értékkel
- mozgásszervi és egyéb megbetegedések heveny stádiuma
- előrehaladott arteriosclerosis
- sclerosis multiplex exacerbatiós stádiuma
- incontinencia
- előrehaladott máj- és vesebetegség
- distrophia musculorum progressiva
- lázas állapot
- TBC
- osteomyelitis
- fertőző megbetegedés
- terhesség
- daganatos megbetegedés, különösen kénes fürdő esetén
- elmebetegségek
- időskori demencia
03- Iszapkezelés, iszappakolás
Hévízi iszappal végezzük a kezelést. Szerves iszapok esetén nem csupán a hőhatással és az iszap súlyából eredő hatással lehet számolni, hanem kémiai hatással is- a bőrön át felszívódó anyagok szervezetre gyakorolt hatásával is.
A hagyományos iszapkezelés 42 fokos iszappal történik (ehhez egy speciális főzőüst áll a rendelkezésünkre – ezzel biztosítva az állandó és megbízható hőmérsékletet), ezzel fedik be a megfelelő testrészt. A meleg iszap hatására kifejezett értágulat jön létre, mely anyagcsere fokozó és fájdalomcsillapító hatással jár együtt.
A meleg hatására az izmok ellazulnak, ezért a gyógymasszázs is hatásosabb lehet az iszapfürdő után. Az iszap ozmózis hatású, elvonja környezete zsír- és nedvesség tartalmát. Ennek köszönhetően könnyen eltávolítható az ízületekben felgyülemlett felesleges nedvesség. A bőr betegségeire kiválóan alkalmazható az iszapfürdő.
Hatása: javítja a vérkeringést, a testszövetek oxigénellátását és csillapítja a fájdalmat. Idült gerinc- és végtagízületi gyulladás, arthrosis, spondylosis, izomfájdalmak esetén alkalmazható eredményesen. Ellenjavallat: visszeresség, heveny gyulladás
A kezelés időtartama: 20 perc.
04- Súlyfürdő
Az öregedési folyamatok hatására az izületekben csökken a rés, így az izületi felszínek közelebb kerülnek egymáshoz, előidézve a fájdalmas kopásokat.
A súlyfürdő kezelés során az izületeket „széthúzzák”, így az izületi felületek távolabb kerülnek egymástól, ezzel csökkentve a panaszokat. Mivel a trakciót vízben végzik, így az egyrészt kellemesebb élményt nyújt, másrészt pedig kevésbé terheli meg a kezelt testrészeket. Mivel a súlyfürdőt gyógyvízben végzik, így egy kezelés során valójában mind a súlyfürdő, mind pedig a gyógyvíz jótékony hatásait is élvezhetjük. A kezelés során a beteg nyaknál illetve kar alatt van felfüggesztve a vízben. A test súlya, valamint a víz felhajtóereje következtében a gerincben hosszirányú megnyúlás jön létre, ami felszabadítja a kompresszió alatt lévő idegszálakat, csökkenti a porckorongokra nehezedő nyomást, így a porckorongsérvek, kiboltosulások eredményesen gyógyíthatóak. Az ízületek berögzülését, izmok, inak zsugorodását lehet még ezen módszerrel gyógyítani, valamint alkalmas egyes izom-ín-ízület műtétek utáni rehabilitációra is. A súlyok használata fokozza az eljárás hatékonyságát, ugyanakkor a víz felhajtó ereje miatt mégsem terheli a beteget.
Ellenjavallt az ízületek akut gyulladása, csontritkulás esetén, valamint porckorong sérv műtét utáni 6. héten belül, gerincstabilizációs műtét után.
A kezelés időtartama 20 perc.
05- Szénsavas fürdő
A perifériás keringési zavarokra és érszűkületes betegségek kezelésére használt gyógymód során a páciens egy speciális kádban helyezkedik el, miközben a meleg vízben elnyeletett CO2 kifejti gyógyító hatását. A szabad szénsavgáz apró buborékok alakjában borítja el a beteg testfelületét, kipirosítva ezzel a bőrfelületet, kitágítja a hajszáledényeket, ezáltal megkönnyítve a vérkeringést és a szív koszorúereinek keringését is.
Indikációk:
- vegetatív nyugtató hatású
- enyhe szívpanaszok
- infarktus utáni állapot
- kimerültség, stressz okozta panaszok
- minden olyan esetben, amikor valamelyik szerv vérellátásának javítására van szükség
- alkalmazható még cukorbetegségnél
- időskori vagy hormonális okból kialakult mészhiány
- a vegetatív idegrendszer működésének javítása, kondicionálás
- csontritkulás megelőzésére és kezelésére is kiválóan alkalmas
06- Orvosi gyógy masszázs
Az orvos utasítására végzett gyógyító jellegű, rehabilitáló, rendszeres kezelés, melyet lehet különféle fizikoterápiás kezeléssel társítani, valamint gyógytornával. Általában a svédmasszázs alkalmazásával végezzük.
Célja a helyi keringés fokozása, melynek következtében javul a vérellátás, fokozza a bőr rugalmasságát és az izmok vérellátása is fokozódik. Kedvezően hat a légzőközpontra és a vegetativ idegrendszerre is. Vérbőséget okoz és kedvező hatással bír az anyagcserére. A gyógymasszázskezelés következtében a szövetekben fokozódik a nyirok- és vénás visszaáramlás, a salakanyagok szervezetből való kiürülése felgyorsul. A masszázs az egész szervezetre hat. Különböző jellegű gyógymasszázs kezelések által a szervezet aktivizálható, felfrissíthető, vagy ellenkezőleg, teljesen ellazítható, relaxálható.
Megszüntethetők krónikus ízületi, és belszervi problémák, de az általános egészség és jó közérzet elérésében és fenntartásában is nélkülözhetetlen.
A kezelés során használt vivőanyag: Hydrofil Nonion semleges krém. Egyénileg, hozott krém használata is lehetséges.
ellenjavallatok:
- lázas megbetegedés,
- daganatos betegség
- heveny gyulladás,
- csont-, izületi, izomsérülések, rándulások, ficamok heveny szakasza,
- trombózis, felületi vénák gyulladásos megbetegedése,
- vérzékenységgel járó megbetegedések,
- legyengült fizikai állapot.
A kezelés időtartama 20 perc.
07- Víz alatti vízsugár-masszázs
A tangentor, más néven víz alatti vízsugár masszázs a balneoterápia, a hidroterápia és a vízsugár mechanikus hatására épülő terápiás kezelés. A kezelés mindig egyéni, hiszen a test megbetegedései is mindig egyéni jellegűek. Kiterjedhet az egész testre, vagy csak egy adott testrészre. A speciális kádban egy szabályozható erősségű, és irányítható vízsugárral végzik a kezelést. A testmeleg vizet csőből, kézzel irányítja kezelőnk a test különböző pontjaira. A kezelési idő átlag 20–30 perc.
A tangentoros kezelés rezgésbe hozza a lágy szöveteket, ezáltal serkenti a vér és a nyirokkeringést, így fokozza az anyagcserét, hozzájárul a szervezet méregtelenítési folyamataihoz. A nyirokrendszerre gyakorolt hatása miatt erősíti az immunrendszert. Feloldja a stressz okozta feszültségeket, felfrissít, lazítja az izmokat, a vízbe bocsájtott rezgések áthatják a kötőszöveteket, így segíti a bőr megújulását, és azok rugalmasságát. Fájdalomcsillapító hatással is bír. Mindemellett a gyógyvíz jótékony hatásait is élvezhetjük.
08- Víz alatti csoportos gyógytorna
A vízben alkalmazott mozgásterápia, a víz alatti gyógytorna ma már igen népszerű, és rendkívül hatékony kezelési módszer. A szárazföldi mozgásnál a gravitáció, valamint a külső ellenállás befolyásolja a mozgáshoz szükséges erőt és az izommunkát. Ezzel szemben a vízben – a víz mélységétől függően – jóval kisebb gravitációs erő érvényesül.
Miért előnyös a víz alatti gyógytorna?
- A víznek, mint közegnek az előnye, hogy a tér minden irányába szabadon lehet mozogni. Nem kell hozzá úszásismeret. Ugyanakkor fontos a megfelelő biztonság megteremtése.
- A vízben történő járás, mozgás mindenképpen jó akkor, ha az alsó végtagokat kevésbé lehet terhelni, vagy tehermentesíteni kell. A kellő mélységű víz minden irányból támasztja a testet, tehát kisebb az elesés, és az ebből adódó sérülés veszélye.
- A víz alatti torna során a tér minden irányába, szinte bármilyen testhelyzetben tudunk akadálymentesen, szabadon mozogni.
- A vízben történő mozgás hat a mozgatórendszer különböző részeire, a keringési- és a légzőrendszerre, de az idegrendszerre is. A rehabilitáció minden területén és minden életkorban használható különböző terápiás célokkal.
- A víz alatti torna célja a gerinc és az alsó végtagok tehermentesítése, a terhelés csökkentése, a mozgások terjedelmének, az izomerőnek a növelése, a mozgáskoordináció és az egyensúly fejlesztése.
- Kellő mélységű vízben korán megkezdhető a járástanítás bot vagy mankó használata nélkül, a víz mélységének tudatos megválasztásával fokozatosan növelhető az alsó végtag terhelése, ezáltal megkönnyítve a teljes terhelésre történő áttérést.
- A torna szakképzett gyógytornászok felügyeletével és irányításával történik.
- Torna közben a víz felhajtó erejének hatására csökken a vízben mozgó test súlya, így a mozgás nem terheli az ízületeket, ezért ízületi fájdalom mellett is alkalmazható.
- A víz alatti gyógytorna célja ugyanaz, mint a gyógytornáé, azonban olyanok is végezhetik, akik a gyógytornára nem képesek.
Indikációi
- Mozgásszervi betegségek: Csont, ízület, izomzat megbetegedései, pl: scoliosis, Scheuermann betegség
Degeneratív ízületi betegségek, pl: ízületi porckopás
Reumatológiai betegségek, pl: reumatoid arthritis (RA), spondarthritis ankylopoetika (SPA) - Neurológiai betegségek: agyi infarktus utáni állapot, Parkinson-kór, ataxiával járó állapotok
Keringési zavarok: visszér betegség
Anyagcsere betegségek: elhízás
Kontraindikációk
- Kardiális dekompenzáció
- Súlyos ritmuszavar
- Heveny ízületi gyulladások
- Fertőző bőrbetegségek
- Eszméletvesztéssel járó állapotok